Viestiketju: TURBOTUS KUVIA?
Näytä yksittäinen viesti
  #8  
Vanha 14.01.2005, 11:31
JF JF ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 14.11.03
Sijainti: Espoo
Viestit: 1.786
Perusasetus

Juuri nimenomaan noin kuin Mettäsika sanoi. Toisenlaisissa dieseleissä joissa ei ole kaasuläppää ei by-passia tosiaankaan tarvitse, koska kone kuitenkin pyörii ja kaasupoljinta nostettaessa "ylimääräinen" ilma pääsee vain huuhtelemaan konetta kierrosten pudotessa polttoaineen puutteesta.

Äläkä ihmeessä kytke alipainepumpun alipainetta by-passille, venttiilin toimintaperiaatehan on sellainen (tai kuuluisi olla) että by-passin sisällä on jousikuormitteinen venttiili, joka pysyy kiinni niin kauan kun kaasuläppä on auki ja putkistossa on vakioahtopaine. Sitten kun kaasuläppä sulkeutuu, nousee paine hetkellisesti niin suureksi että venttiili pääsee aukeamaan, ohjaten turbolle haitallista ylipainetta pois. Se alipaine toimii ikään kuin "tehostuksena" tuossa, eli kun venttiilin yläpuolelle tulee alipaineletku joka menee kaasuläpän alle imusarjaan, syntyy läpän sulkeutuessa ja moottorin vielä imiessä ilmaa alipaine jonka johdosta venttiilin jousena voi käyttää jäykempää jousta joka ei pääse vuotamaan ja hukkaamaan ilmaa ennen kuin kaasuläppä oikeasti on kiinni.

Olen vain lukenut netistä ja taisi turbotekniikankin kaveri sanoa että tuo Boschin muoviventtiili on aika löysä ja herkkä aukeamaan (jossain 0.6 barissa muistaakseni).

Jonka lisäksi yhdyn tuossa saabilinkissä mainittuihin ko. asennuksen kriitikoihin, tuo venttiili ON asennettu väärinpäin. Se saattaa toimia noinkin, mutta ei optimaalisesti koska paine ei kohdistu tasaisesti venttiilin alapintaan, vaan työntää kumikalvoa sivusuunnasta. Ei ihme jos tyypiltä oli edellinen venttiili alkanut vuotaa...

Ilmeisesti aika hyvä laite (ja halvempi/parempi kuin nuo bling-bling-billet osat) olisi ensimmäisen sukupolven Mitsubishi Eclipsestä. Googlettamalla (sanoilla "turbo blow-off vacuum") löytyi muutama paikka jossa sitä suositeltiin.

Tässä joku kuva:

http://www.robietherobot.com/storm/g...m_mods_bov.htm

Btw, tässä samoilta sivuilta kuva turbosta joka oli vähän kärsinyt kun sitä oli käytetty ilman by-passia (akseli poikki):

http://www.robietherobot.com/storm/images/badturbo.jpg

Sitä en ymmärrä miksi kaasuläppä pitäisi siirtää ennen turboa, muutoin kuin ehkä syötönsäädöllisistä syistä (pitää vielä tutkia aihetta), mutta silloin ei by-passia voikaan asentaa "normaalisti" vaan se pitää jotenkin laittaa nurinkurin, eikä sille kuitenkaan koskaan tule samanlaista paine-eroa joka sen avaamiseen vaaditaan kuin silloin kun turbo on ennen kaasuläppää ja by-pass helpottaa turbon lähtöputkeen kertyvää painetta.

Vastaa lainaten