Doddiih!
Tekasin tuossa kaverin kanssa koneremppa läjään elikkä mitä käytettiin ja tehtiin moottoriin:
Kansi otettiin irti, yllätys että männissä luki 0,50. eli tähän onkin jossain vaiheessa tehty koneremppa. Vaihdettiin venttiilivarren kumet, kansipahvin ja nokka-akselin pääty tiiviste.
Uus vesipumppu laitettin samalla.
Imu ja pakosarjan tiivisteet sekä turbolle kaikki muut tiivisteet paitsi nesteputken laipan.
Uusi kytkin paketti.
Alakertaa ei käytetty auki koska ei mitään ihmeelisiä ääniä ole kuulu sieltä.
Eilen saatin kasaan ja siinä testilenkkiä ajelin niin lämmöt tappiin muttei keittäny. Oli ilmalukko joka saatiin pois. siinä sitten ajelin hallilta kämpille parkkiin.
Tänään lähdin testaileen että miten pelittää. piti ekaksi kaataa noin 2l nestettä.
Eikä tiputa maahan eikä putkesta tule valkoista savua eikä öljyn pinta ole noussu.
Siinä lähdin ajeleen niin lämppärin kuumalle ja kylmää tulee. kiihyttää niin lämmöt hiipii tappiin sit kun löysää kaasusta niin alkaa lämmöt laskeen ja puhalin työntää lämpöä.
Otettiin kylmänä jäähytin korkki irti ja käynnistettiin auto, noin 5sekunnin sisällä alkaa neste pinta kohota ja alkaa tulviin.
Laitoin uuden jäähytin korkin niin ei auttanu, painetta tulee järjestelmään.
Tässä olen vakavissa että kansi on halki mutta yritän vielä termarin vaihtaaa jos se olis siinä vika vaikka epäilen.
Tässähän valskas nelospytyn takaa kannen välistä öljyä ja olen sitä mieltä että painettaki on sieltä päästäny kun aikaisemmin ei ole temppuillu näin nuo lämmöt..
Kyselen että olisko kellään tooooodella halvalla ehjää kantta myydä?
__________________
PRKL!! Ajetaan viat esille!
Toyota landcruiser LJ70 -92 EX.
Range Rover Classic -88 3,5 EFI
|