Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Mylppy
Tämän kertaisissa leikkauksissa ja vaikka veronkorotuksissa olisin itse mieluusti nähnyt oikeaa progressiota.
|
Noh, kyllä meillä tuota progressiota on jo jonkin verran ansiotuloissa. Itse otan ylityöt mieluummin vapaana kun marginaalivero on niin kova, että lisätyön tekemisestä ei tunnu jäävän juurikaan käteen. Ei sekään ole oikein terve tilanne että lisätyön tekeminen ei kannata.
Ei minulla ole patenttivastausta miten talous saadaan kuntoon, mutta jotenkin Valtion menot täytyy saada kuriin. Aika surullisen näköinen on tulojen ja menojen suhteen kehitys alimmassa graafissa ->
http://vm.fi/valtion-budjetti . En osaa sanoa auttaisiko elvyttäminen, mutta vaikka tulot saataisiin jollain ihmeellä nousuun niin siitä huolimatta menojen kasvu ei ole hallussa.