Viestiketju: Ab3:n seepra RJ
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 19.05.2015, 21:09
Ab3:n Avatar
Ab3 Ab3 ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 28.02.14
Sijainti: Joensuu
Viestit: 775
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Viipo Näytä viesti
Toisekseen, 2H moottorit tuppaa jälkiahdettuina naputtamaan syystä tai toisesta. Joskus sitä vikaa ei edes löydy, vaikka vaihtaa uudet palikat ja naputus senku jatkuu. Ja nimenomaan, koska moottorit on halpoja, niin tulee se vika kyllä ajamalla pihalle. Saattaa se kestää vaikka toiset puoli miljoonaa.


Ootko muuten muistanu ruuvata syöttöjä pienemmälle? Siellä oli syötöt aika isolla -> saattaa suihkut pisaroida dieselin ja se aiheuttaa naputusta.

Sit 2H moottorissa tuntuu olevan melko kriittistä toi ahtopaine. yli 1,5 bar aiheuttaa sen, et männät oksentaa ylimmät männänrenkaat pihalle -> sirpaleita männän ja kannen välissä, reilua huohotusta ja kitkerää savua.

Ylikuumenemiset sitten tekee hallaa kansille. Etukammioiden kannethan on aina täynnä pieniä halkeamia, mut sitten se kansi halkeaa pakokanavasta etukammiooon -> pakoseeti muuttuu kananmunan muotoiseksi (ohivirtaus kuuluu tyhjäkäynnillä yhden sylinterin LOP-LOP-LOP äänenä) -> lopulta pakoseeti tippuu kannesta venttiilin lautasen päälle.
Vastaukset;

Syöttöjä säädetty jo pienemmäksi...

ahtoja ei oo edes kiloa

Ja ylikuumentunu se ei mielestäni oo, mutta tuo pakoseetihomma kuulostas järkevältä. Kovin voimakkaasti se ääni kuuluu kun menee tuon putkentyngän viereen kuuntelemaan? Oisha mulla siinä vanhassa myllyssä se kansi mikä ei ainakaa vielä loplottanu

Koodaillaan viipo loppuviikosta jos joudat kuuntelemaan niin spekuloidaan yhdessä?
__________________

-ISORY-

Itä-suomen off road yhdistys


SLCK #539


Vastaa lainaten