Näytä yksittäinen viesti
  #29  
Vanha 11.05.2015, 07:36
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.882
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja pee Näytä viesti
Perusasiat haltuun, ja leimalla et jarrutestiä sillä vältä, että kardaani on jäykkänä ...

Sä et nyt vissiin hahmota, kuinka se nelikko toimii ??
Kyllähän se vältetään. Ennenkin vältetty. Maasturista laittaa nelivedon päälle ja poistaa sen vivun käytöstä. Missään ei ole kielletty mennä neliveto päällä leimalle. Neliveto päälle vaan niin ei voi mennä jarrudynoo. Koska kun se testaa jarruja niin se lähtee samantien rullaan myös keulaa tai perään. Riippuen siitä kumpaa testaa. Joten en voi testata sitä. Et voi testaa tuota edes silloin jos siitä on visko ehjä. Koska silloin sen viskon kuuluu aktivoitua ja puskea auto eteenpäin kun eturenkaat sutii. Autossa oli vielä noita vanhoja katsastuslappuja. Jokaisessa luki että ei voida jarruja testaa kun on neliveto. Lisäksi niissä luki että jarrut kokeiltu ajamalla. Esim. Subaru Justyssä se neliveto kytketään siitä vaihdekepin päästä. Toimii alipaineella. Nappi pohjaan, testaa että neliveto on päällä ja sitten alipaineputki irti. Tadaa. Nappula ei toimi enää ja se on neliveto. Tämän jälkeen hypätään jarrutestit ohi Riittää että ne jarrut toimii sen verran hyvin että auto pysähtyy kun painat jarrua.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja paavojaelvis Näytä viesti
Ei kai joku laita helicoilia pyörän napaan???
Sitäpaitsi, jos se irtoaa pultin mukana, niin se on joko asennettu väärin tai pultin kierteet on vialliset. Hae motonetistä sarja ja laita ite... http://www.motonet.fi/fi/tuote/78626...enkorjaussarja
Jep. Joku urpo sinne oli sellaisen laittanut. Pulttikin oli kyllä parhaat päivänsä nähnyt. Itse en kyllä mihinkään pyörän pulttiin ala tuollaisia soveltaan. Opelissa se vaatii samalla uuden pyöränlaakeri. Se on sellainen paketti. 50€ maksaa uusi. Joten ei ole kyllä sen arvoista että lähtisi paljon säätämään. Sen vaihtokin on perin helppo operaatio.

Mut lähin mesta tuolle sarjalle ois salo tai hämeenlinna.. Eli jos pultti on vaan ehjä niin tuon setin pitäisi toimia vaikka se pultin irroittaisi? Silti kiinnostaisi mielummin laittaa siihen sähkömoottori liikuttamaan sitä tappia. En tiedä tuoko se mitään polttoaine säästöjä kun ne nelivedon kilkkeet kuitenkin liikkuu siellä perässä. Mutta jos se visko on entinen niin eihän sitä tarvi kuin talvisin.
Vastaa lainaten