Ajopuku -kohta nyt ensimmäisenä pisti silmään. Käsittääkseni Viron sarjassa ei sellaista vaatimusta edes ole, lisäksi kypärät e-hyväksyttyjä siellä...Käytännössä laskettelu/ melontakypärilä ajoi suuri osa porukkaa. Minulla ei ihan tarkkaa käsitystä siitä, onko viron cupin osallistujilla erillinen cup katsastus jossa punnitaan ym. ja saadaa katsastuskortti ja sitten kisoissa tarkastetaan vaan sammuttimet ym. Ainakaan turvakaarien paksuuksia ei mitattu tai auton punnitusta en nähnyt.
Suoraan copy paste suomennoksella säännöt kyllä karsii 95% nykyisistä hupikrossi autoista pois... Virossa ovat käsittääkseni tehneet pidemmälle aikavälille nämä säännöt ja yhdessä naapurimaiden kanssa. Lisäksi tekniset määräykset on sitä luokkaa että samalla autolla voidaan ajaa muitakin baltian/ puolan kisoja + ladoga.
Virossa aika moni pikkuluokan auto oli kilvissä, siellä on tainnut olla oma punakilpisysteemi jo parin vuoden ajan, erilaisille kilpa-autoille, jotenka se siitä tieliikene kelpoisuudesta
Suuri kiitos kuitenkin suomenoksesta, helpottaa huomattavasti tulevaisuuden projektien suunnittelua, kun jonkin verran on noita sääntöjä yrittänyt kääntä jo
Edit: Klaperissa muuten kuljettaja- apukuski kohtainen viron akk lisenssi maksoi 5e kisaan. JOS nyt AKK alaista toimintaa krossiin suunitellaan niin kustanukset sitte kilpailukykyisiksi, eli vähemmän kuin jonnekki viron kisaan osallistuminen + matkat.