Näytä yksittäinen viesti
  #391  
Vanha 07.03.2015, 00:00
jubet jubet ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 12.02.13
Sijainti: Laukaa
Viestit: 401
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jappi Näytä viesti
N. 300tkm nurkilla yleensä, sama tauti kummassakin versiossa ja wetterillä 2500€ kulmavaihde tuossa viitisen vuotta sitten (ei muita osia saatavilla, tämän hetken tilannetta en tiedä).

Holkki ei ole kallis, muistaakseni kymppejä ja akseleita on koneistamot korjanneet.
300tkm nurkilla porsii. 150tkm välein kun vaihtas holkin, niin ei olis murhetta.
Manuaalista ymmärtääkseni sama vaiva.
Ei ole saatavana, kun koko laatikko.
Askeleita eikä laakereita myydä. Laakerit on ihan laakerikaupan tavaraa, mut akselin joutuu "kyläsepällä" korjauttaa.
Korjatun kestävyydestä ei vielä tietoa ole, mutta on niitä joku aiemminkin korjannut mutta harvoin.
Korjaukseen on pari vaihtoehtoa, täyte hitsaus, sorvaus ja koneistus. Tai sorvaa akselia ja tekee boorit krymppi holkilla, ehkä olis kestävämpi kun helpompi karkaista.
Orkkis akseli tosi pehmeä.
Ja jos joku painii saman murheen kans, niin boorin profiili on sama kun metrisen kierteen eli oliko se nyt 30' tai 60' ja ajetaan puolella. En niin ymmärrä metallin työstöstä, mut jotenkin silleen. Oli vaan se profiili hukassa niin kukaan ei luvannut eka korjata.

Holkin korjaussarja maksoi n150€ parin Stefan kans.
Nyt auto nipussa uusilla tiivisteillä, holkilla, korjattu akseli, öljyt lootaan ja jakolaatikkoon, n,300€ ja itellä 8h työtä.

Ruotsista sais ilmeisesti korjattua vaihdetta.
Suomessa ei oikein ollu edes tohon tarjolla edes käytettyä ja 1000€ suomessa käytetyt.
Uuden hintaa en viittiny kysyä. Puhuvat 2500-4000€
Oisko vaihde sen 2500 ja töineen 4000€

Kaikki puhuu et Holkki sieltä vain menee, mut jos se väljäks ajetaan ni meneehän se akselikin.