En ehtiny relekauppaan, joten jäi huomiselle uudella releellä kokeilu. Sain sähkökaavionkin, kiitos nimimerkille w460, kaavion kieli oli hieman outo, mutta vein sen kaverille suomennettavaksi, eiköhän siitä kohta saa tolkkua. W123 on mulla jokapäiväisessä käytössä, joten sen viiksen toiminta on hyvin tuttua ja sellainen viiksikin on varaosa-autossa, mutta yritän nyt ensin tuolla alkuperäisellä.
Onkos muuten, tai siis pitäisikö Geessä olla sellainen ominaisuus, että pyyhkijät pysähtyy aina alas, kuten esim. 123:sessa ja kaikissa nykyajan autoissa. Tällähetkellä ne pysähtyvät heti, kun katkaisijasta sammuttaa, asennosta riippumatta.
Polttoainetankista vielä sellainen kysymys, että onko väliä kumman lähdön laittaa meno- ja paluupuoleksi? Onko siellä mitään sihtiä tms. Pohjalle asti tuntui kuiten menvän molemmat putket ja hyvin alkoi imemään vaikka on vajaa tankki.
Vetoakselista vielä sellainen maininta, että laakerin lukitus holkissa ei tosiaan ollut kierrettä ja oli ihan pirun tiukassa. Pillillä kuumennettuna sen sai vähän kiertymään, mutta ulospäin ei tullut yhtään. Lopuksi pistin sen rälläkällä poikki, ja hitsillä kasaan.
|