Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 12.02.2015, 00:42
Mts2 Mts2 ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 17.11.14
Sijainti: Tampere
Viestit: 53
Perusasetus

Juuri kuukausi sitten asensin omaan vm. 00 TD5-Discoon. Auto ylös nosturille tai pukeille. Äärimmäisen vittumaisessa paikassa repsikan puolella autoa, startin takana on pakkasroppu. Startti irki ja tuurnan kun pistää pakkasproppua vasten, saa lekaa senverran tuurnan ja rungon väliin, että pääsee lyömään sen poikittain ja vääntämään pois.

Vastuspaketti kannattaa lyödä holkkiin kiinni ensin hyvässä olosuhteessa työpöydällä. Itse käytin erikoislujaa laakerilukitetta välissä varmistamaan pysymisen lohkossa, koska se paikka oli todellakin ns. ahdas saada lyötyä vastusta lohkon kylkeen. Lisäksi siihen päähän sopi vain naurettavan kokoinen tuurnanpää, jonka huitaisi parilla lyönnillä solmuun.

Jos ei halua alakautta tehä, niin imusarjan kun purkaa pois niin pitäis onnistua

Hetken mäkin sitä paikkaa arvoin kun Defan kuvaa tsekkailin, mutta tuo startin takainen tulppa oli ainoa, jonne sen pystyi asentamaan.

Minkä näköinen Disco sulla Tampereella pyörii?
__________________
Land Rover Discovery TD5 ´00, Lada Niva 1600 ´84,

Viimeksi muokannut Mts2 : 12.02.2015 00:49
Vastaa lainaten