Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja WinChester
Niissä ei ole "oikeaa" asentoa, ne saa kohdilleen vain pyöränkulmien säätölaitteessa.
|
Maksaa paljon vähemmän kuin pyöränkulmien säätö (mikä kuitenkin tehdään korotetussa perseelleen, koska ei osata laittaa kuin tehtaan arvoihin)..
..ja tämä on muutenkin näppärä aparaatti olla olemassa.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN
mihin suuntaan se pitää osottaa putkimallisilla tukareilla ja +3,5" korotuksella? tyhmä kysymys mut pe/la helevetin aiheellinen 
|
Pinionikulma on prioriteetti ykkönen caster- kulmaan nähden, jotta etukardaani ei ala täristämään - toisaalta väärä caster aiheuttaa woblausta jos liiaksi persiillään. Kuten Winchester totesikin, niin etuakselissa (tai yleensäkin tuplaristikollisessa kardaanissa) pinionin päässä kardaanin ja pinionin välinen kulma nolla. Caster olisi hyvä osua 5°-7° välille, mutta se nyt osuu mihin osuu. Aurauksella voi vähän kompensoida woblaustaipumusta jos sitä sattuu olemaan - ja muista että ohjausiskari EI ole woblauksen parantaja, se vain peittää päin helvettiä säädetyn alustan huonouden..
Mittavinkkinä: banjon kannen vastinpinta on suorakulmassa suhteessa pinioniin.
Täältä löytyy tarkemmin pinioni- kulman (banjon kannen) ja caster- kulman välisistä suhteista XJ:n HP D30 akselissa ja TJ/ZJ LP D30 akselissa:
http://go.jeep-xj.info/HowtoAlignment.htm