Näytä yksittäinen viesti
  #6  
Vanha 23.12.2014, 07:42
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja baxxter Näytä viesti
Ei sillä ole väliä onko muutoskatsastettu vai ei, kun on penkki asennettu ja käytetty liikenteessä. Itse tuo heppu myös sen myöntää.
Katsastusmiehen on pakko ilmoittaa, trafin on pakko verottaa, tai joku tekee vastoin lakia. Niinkutsuttua maalaisjärkeä ei lakikirja tunne.
Mites se muuten mneis sit kirjan mukaan, jotta veroilta välttyy?
Pitäisikö konttorilta varata aika muutoskatsastusta varten, jossa todetaan ettei täytä pykäliä -> kotiin korjaamaan, vai miten?
Ihan sama hommahan tuo on jos on muutoskatsastamassa maastohenkilöautosta huoltoautoa. Heivaa penkit mäelle ja laittaa työkalulaatikoston tilalle.
Konttorilla sitten katsuri sanoo, että ei onnistu, pitää olla ruuvipenkkikin! Ilmottaa samalla trafille, että kyseessä on maastohenkilöauton sijaan pakettiauto, joka ei täytä autoverolain §23 tai §24. Autoon lisätään ruuvipenkki, ja muutoskatsastetaan huoltoautoksi ongelmitta. Kolmen vuoden jälkeen postissa tulee trafin lasku ja ammoin myyty auto napsahtaa ajokieltoon?
Vastaa lainaten