Viestiketju: Hyundai Terracan
Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 15.12.2014, 07:58
Nerd-O Nerd-O ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 13.05.03
Sijainti: Kusinen pk-seutu
Viestit: 8.877
Perusasetus

Piti viikonloppuna vetää trailerilla toinen auto mökille, mutta ei se sitten ihan putkeen mennyt. Hyvinkään kohdalla syttyi merkkivalo alipaineesta. Kun viimein sain tuon Hyndaikkelin tallille tutkittavaksi niin näin oli käynyt.



En tiedä miten tuo on mahdollista. Laturi ei tosiaan ole muuten öljyjäähdytetty vaan laturin perässä on alipainepumppu ja se on tuossa. Veikkaan että se edellinen putken korjaus ei mennyt ihan putkee. Siinä jäi pieni lenkki sinne kun laitoin vähän ylimääräistä sinne. Ehkäpä tämä lenkki ei sitten ollut kovin soveliasta jättää sinne. Tuo oli nimittäin kuumentunut melkoisesti. Onneksi ei ollut rikkonut laturia, koska laturistakin tarrat oli alkanut jo kuplia.

Mutta lyhensin tuota edellisen korjauksen aikana lisättyä putkea 5cm pituiseksi. Onneksi tutulla oli vielä Mitsun L-200 alipainepumppu, joka jäi siltä laturin vaihdossa. Joten sain tuon hienosti nippuun parissa tunnissa. Samalla tuli taas vaihdettua öljyt. Tuosta vanhasta pumpusta kun voi metallisirut mennä suoraan öljypohjaan. Tuon rempan myötä tuli huomattua että eihän se nelivetokaan kytkeydy ilman alipainetta. Vaikka kuin hienosti sytyttää merkkivalon, että nyt on neliveto päällä. Jarrutkin vaati alipainetta. Nyt kun tuo on fixattu niin jarrut ainakin toimii ihan erilailla kuin ennen. Joten tuo vanha alipainepumppu on ilmeisesti oireillut jo pidempään. Ei vaan oikein yhdistänyt tuohon alipainepumppuun sitä. Oletin että jarruissa on jossain hieman ilmaa vaan. Ennen tuo siis teki niin että kun painoit jarrua niin poljin painui normaalisti. Nostin jarrun pois ja painoit uudelleen niin se oli huomattavasti kovempi. Nyt se ei tosiaan tuota tee. En tiedä vaatiiko turbo myös jotain alipainetta, koska tuossa kun traileria veti niin tuntui että voima on ihan kadoksissa. Kyllä se hienosti sinne 80-vauhtiin kiihtyi, mutta siitä eteenpäin oli kyllä ihan tuskaa. Turbolle menee kyllä joku alipaineletku.

Voisko tuo alipaine myös selittää polttoaineen kulutusta? Se on nimittäin edelleen reilu pari litraa suurempi kuin normaalisti.
Vastaa lainaten