Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 11.12.2014, 12:44
Korpikumpu:n Avatar
Korpikumpu Korpikumpu ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 11.11.09
Sijainti: Joensuu
Viestit: 555
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Nostokurki Näytä viesti
Eipä taida Nikonin järkkärirungoissa missään olla kuvanvakainta, koska sellainen on laitettu objektiiviin (Nikkor objektiiveissa tunnus VR)

Tosin, itselläni ei ole enää missään lasissa kuvanvakaajaa ollut pitkään aikaan, sen hyöty kun on loppujen lopuksi aika marginaalinen. Pari aukkoa isompi arvo tai vaihtoehtoisesti vähän ISO-arvoa ylöspäin, jos meinaa tulla suttua.

Ja suosittelen kyllä tuota D5200, itsellä oli aika pitkään tuon edeltäjä D5100 ja tuo kääntyvä näyttö on aivan helvetin hyvä keksintö, löytää ihan uudet kuvakulmat eikä tarvitse kontata Muutenkin tuo kamera on hyvin rakennettu, fiksun kokoinen ja helpohko käyttää. Hintaisekseen ihan ylivoimainen laite.
Mitä pidempi polttoväli, sen hyödyllisempi kuvanvakaaja on. Urheilussa ainakin itsellä elintärkeä. Aina ei voi pidentää suljinaikaa loputtomiin. Saati sitten ISOa. Varsinkin lehtikuvassa (tosin ei taida täällä olla monella se ensisijainen kohde) kohina pilaa todella herkästi kuvan. Sanomalehtipaperilla kuvasta tulee herkästi todella pehmeä. 1d mark4 antaa helposti 3200 asti säätää, mutta siitä ylöspäin ei oikein mielellään.

Laajoilla linsseillä ei tietenkään ole tarvetta vakaajalle. Tärinä ei juuri näy kuin todella pitkillä valotusajoilla. Ja eipä tuota vakaajaa ole 85mm 1.2 L II:sakaan, mutta siinä riittää jo sitten valo muutenkin.

Tässä on 70-200mm L 2 vakaajan kanssa kuvattu. Ei mitään jakoa saada terävää jos ei ole vakaaja päällä, vaikka suljinaika on 400. Kokeiltu on. ISO on 3200 ja mennään jos siinä ja siinä.

__________________
Tietä kulkein tien oot vanki, vapaa on vain umpihanki.
Vastaa lainaten