Itsellä käytettynä ostettuja Tikka/Valmet, ja ei oo harmittanut.
Viimeset 6 syksyä hirvijahdissa ollut Tikkakoskelainen M55 ja ei ihan kevein malli, kun sporter. Jänisjahdeissa kulkee Valmetin 412K, ja velillä italiassa valmistettu Tikka 712:nen. Ja Tikassa Bushnelin Tropy sarjan 1.5-6:nen ja ihan kelpo kiikari ollut ja kosteuskin pysynyt ulkona. Samalt valmistajalt on myöskin pikkusella etupäällä Valmet Petrassa, joka ollut myös hirvijahdissa ja toiminut sielläkin.
Kiikaria päivittään pienariin, niin Vortexin laitan siihen ku ehdin. Pienarina Sakon P94S.
Eli käytetty Sako/Tikka hirvi- ja lintujahtiin. Ja porukassa eräällä vanhempi sakolainen Zeissillä varustettuna, joten siin kiikari kalliimpi ku alusta... Mut Tikkaa ja Sakoa eniten ja etsitys kaliperissakin viel, sit yksittäisiä muita käytössä (24 jahtaajaa).
Mikäli lisää laitan, niin Sako tai Tikka käytettynä tulee ostettua lisää luodikkona. Ellei sit satu Valmetin/Tikan tuplia (piippuparia) eksyyn sopivaan hintaan. Sit Valmet tai Tikka haulikkona lisää.
|