Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja tekniikkamies
Kyse voi olla ainakin kahdesta asiasta - siitä ettei homoavioliitot edusta monien arvoja ja lisäksi ehkä osittain voi olla kyse siitä samasta pelosta mikä ala-asteella koulussa. HOMO tuli tutuksi lähinnä hämmentävänä töherryksenä jossain kiipeilytelineissä tai julkisissa tiloissa. Yläasteella töherryksessä väitettiin reksiä homoksi vaikka pikemminkin toisenlaista näyttöä perheellisellä miehellä oli.
Homo on myös kaikille tuttu jonain haukkumanimenä.
Meininki vähän kuin Kummelien Valintojen maailmassa:
http://www.youtube.com/watch?v=s9DbxSiZK-s
Miehet joutuvat nimittäin tekemään valtavasti uhrauksia jotta kuuluisivat hyväksyttyyn TOSIMIES tai ÄIJÄ kategeriaan. Naisilla voi olla kanssa omat kamppailunsa jostain sosiaalisesta lokerosta.
Kouluaikana toinen haukkumanimi oli HUORA jota käytettiin silloin jos ei puhuttu miespuolisesta henkilöstä, joita homoteltiin. Huomionarvoista tässä on ettei sillä ollut mitään väliä mitä nämä oikeasti tarkoittaa vaan pääasia oli, että ne on loukkaavia haukkumanimiä.
Nyt joudutaan lähestymään sitä tosiasiaa, että Suomi onkin aika moniarvoinen paikka ja käsityksiä oikeista tai vaihtoehtoisista ratkaisuista on enemmän kuin ennen.
|
Melko hyvä vastaus  Saattaa jopa olla osin oikeassakin
__________________
"Koska ihminen on viisas, vain viisaan ihmisen seurassa on suoranainen ihme, että maan päällä koskaan on esiintynyt älyllistä ajattelua."
-Risto Ahti-
|