Viestiketju: Homot naimisiin?
Näytä yksittäinen viesti
  #36  
Vanha 28.11.2014, 00:07
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.028
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja -MaTTi- Näytä viesti
Mitäs mieltä tämä porukka? Henkkoht vastaan ja kovasti, en voi sietää ajatustakaan.
En kauheesti tiedä homoudesta - mitä nyt sellastakin sanaa luki ennen koululla töherryksenä ties missä.

Jotain näyttöä kuitenkin on siitä, että naimisissa olon merkitys on muuttunut vuosien saatossa. 1950-luvulla sen merkitys oli vähän eri kuin nyt sillä perheissä oli asiat erilailla kuin nyt.

Se on edelleen sama, että naiset vaan saa lapsia ja siinä on mieskin mukana. Ennen monesti nämä meni naimisiinkin joskin lapsia oli ottolapsena sellaisilla, jotka pystyi huolehtimaan paremmin.

Jos halutaan vaikka homoavioliittojen tai "sateenkaariperheiden" vaikutusta tarkastella tiedemiehen tavoin, voi olla, että se onnistuu vasta kun tietoa on riittävän pitkältä ajalta.

Omasta mielestä perheiden asiat ei ole ihan optimaalisesti olivatpa avioliitossa tai ei ja homoavioliitoista ei ole mitään kokemusta ellei sellaiseksi lasketa jotain ihmettelyä joka ei ole yllättävää kun eteen tulee jotain aivan itselle vierasta.
Vastaa lainaten