Jos ne suutin onGelmat on samanlaisia kuin mersuissa niinkuin olettais, on yleisin homma se pohjatiivisteen ulospäin kuseminen, jolloin dieselin ja noen yhdistelmä pikkuhiljaa hiipii ylöspäin suuttimen kylkeä, ja palaaa vihaisesti kiinni. Alkuvaiheessa korjattuna helppo ja yksinkertainen homma, suutin ylös, pohjatiiviste ylös, pohjan kalvaminen oikealla työkalulla ja suutin takas uudella pultilla rasvattuna ja momenttiin.
Yleensä tätä ei tehdä heti, niin homma moninkertaistuu.
Hiukan uudemmasta mutta periaatteeltaan samanlaisesta moottorista vaihdettiin pari viikkoa sitten kaks suutinta, 15 min työtä per kpl. Toinen ääripää on koneen ja kannen irroitus epäonnistuneen suuttimen irroituksen seurauksena.
Toinen murhe on sitten suuttimien sisäinen ohivuoto, jolloin yhteispaineruiskutuksen valvonta puuttuu peliin, kun lukee rail paineen romahtavan, ja viheltää pelin poikki, tavallaan ihan fiksusti ennenkuin korkeapainepumppu kuivahtaa ja hajoaa, sama diaGnoosi tulee sitten monesta muustakin syystä, peruste ja seuraus sama.
Suuttimet ei maltaita maksa vaikka käsityönä tehtynäkään, toki kannattaa hiukan kattella mistä ja mitä tilaa
WJ ssä vissiin riesana tilanahtaus em. puuhasteluille ??
__________________
- Levannon We(l)ho -
|