Viestiketju: "Nietu politics 2014"
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 21.10.2014, 21:20
H_Nietu H_Nietu ei ole kirjautuneena
Banned
 
Rekisteröitynyt: 28.02.04
Sijainti: Helsinki, Finland.
Viestit: 1.994
Perusasetus

Artikkelin sanoma


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kaitsu67 Näytä viesti
Taitaa olla päättäjiltä unohtuneet "pussihousut, fyysisesti- ja psyykkisesti työelämään kykenemättömät".

Maalaisjärjellä säästäminen/vyönkiristäminen (menot kuriin) kannattaa aloittaa sieltä missä kulut ovat suurimmat eli säästöt suurimpia.

Kuinkakohan moni tilastoja vääristävästä osasta on ns. aikaisella ja hyvin harkitulla "tekaistulla" eläkkeellä?

Työtä tekevä väestö kannattaisi pitää tyytyväisenä ja motivoituneena jotta verotuloja kertyisi mahdollisimman paljon ja eläke/sosiaalimenoja mahdollisimman vähän. Onko tämän maan päättäjät onnistuneet?
Mun mielestä "erittäin hyvin" jos veroja joudutaan kiristämään vuosi vuodelta ja eläke ikää nostamaan.

Kuntauudistuksen 5v-irtisaanomis-suojankin voisi pidentää 10v.

Lisää tuloja julkisen sektorin päättäjille ja lisää menoja kansalle.....

Tällä menolla taitaa pysähtyä kuin seinään...Suomalian "raahustaminen".......Eli ollaan oltu jo liian pitkään ja liian tukevassa kunnossa.

Hyvin menee mutta menköön ja muuttaakin vois. vaikka venäjälle .

Viimeksi muokannut H_Nietu : 21.10.2014 21:30