Viestiketju: Turbo topicci
Näytä yksittäinen viesti
  #1  
Vanha 19.10.2014, 12:12
Kala92:n Avatar
Kala92 Kala92 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.01.12
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.414
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ippe69 Näytä viesti
Mulla on turbotettu 2L2 kone vakiopumpulla ja mielessä käynyt, että vaihtaisin turbomallin pumpun ja ottaisin vähän lisää tehoa siitä. Tällähetkellä siitä on kone auki, kun mäntä halkesi ja mietin, että mitä kaikkea kannattaa koneelle tehdä tehonlisäystä ajatellen? Vähintäänkin vaihdan rikkinäisen männän ja koneessa on vielä toinen samanmerkkinen mäntä, joka myös menee vaihtoon. Kaksi muuta on jo aiemmin vaihdettu samanlaisen halkeaman vuoksi. Kannattaako laittaa turbomallin männät? Käykö ne edes tuohon, vai onko kiertokangetkin erilaisia? Alkuperäisiä vai tarvikeosia? Mitä alkuperäiset maksaa? Onko järkeä alkaa konetta laakeroimaan varmuuden vuoksi, jos kulumisesta ei ole merkkiä?
Tarviiko kannelle tehdä mitään?
Pakopainemittari varmaan kannattaisi laittaa, minkälaisella liitoksella se kannattaisi toteuttaa? Pakolämpömittariki olisi varmaan hyvä olla?
Onko sulla koneessa öljysuihkut? Veikkaan että ei, jos mäntiä halkoo? Ei siellä kestä es turbomallin männät kovin kovia paineita jos ei öljyruuttia löydy alakerrasta.

__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään.
Vastaa lainaten