Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ford59
Juuri tuollaisista tuplareiteistä on ollut puhetta jo ensivuotta ajatellen  Kallio pätkästä on tullut niin hyvää kun huonoakin palautetta joten siitä saa kommentteja esittää, halutaanko uudestaan sinne?
Olisko muuten halukkaita mahdolliselle Drive-By-Winch luokalle näiden normaalien suomikrossi lajien lisäksi jossa olisi pahempaa maastoa ja ehkä hiukan märkääkin  Vähän klaperin ja trialin välimuotoa ehkä 
|
Kallioreittiin sellainen muutos ettei tarvitse vekslailla. Se jyrkkä nousu koitui meidän turmioksi, mutta kun ei maltti riittänyt tolla pitkällä ja kankeella lootavikasella kötöstyksellä peruutteluihin. Eikä sieltä oikeen näe taaksepäin, niin takanatulija saattaa jäädä alle.
Kalliolla oli yllättäen tasoittava vaikutus, sen mitä huippunopeudessa pellolla hävittiin niin sen sai kirittyä kallioilla/metsässä kiinni.
Eli nopean ja vaativan pätkän rinnalle hidas ja helppo. Trial kikottimet saa kompensaatiota hitaudelle ja käyttömaasturia ei tarvi kolhia lommoille.
Pellolle ehdottomasti pari samantasoista pätkää vierekkäin ja lähelle katsojia. Kaksintaistelua kivempi seurata/ajaa kuin jonossa.
En lämpene mutaleikeille ja vinssaukselle, suunnistus on niistä pitäville.
Ehdottomasti mukana ensikerralla!
Järjestävälle taholle iso kiitos ja kumarrus.