Näytä yksittäinen viesti
  #23  
Vanha 22.08.2014, 08:46
tekniikkamies tekniikkamies ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 23.11.11
Sijainti: Päijät-Häme
Viestit: 3.019
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja PunisherFIN Näytä viesti
en oo ihe koittanu LT:tä viellä omien alla talvinakkina, ko ollu sen verran kevyet ajokit (terrano) ja siinä toimii tuollanen SUV rengas loistavasti, tosin nokialaisen nopeen pidon huononemisen oon huomannu itekin, miun käytössä talvikiekot on ns yhen talven renkaat kesänakeilla ajaa sitten sen puolitoista kesää tjsp..
Vaikka ainakin vanhemmasta LT:ssä huononi pito kevyessä Hiluxissa ennen kuin rengas kerkis paljon kuluu, pidän rengasta jopa hyvänä kun sehän tosiaan kesti aika hyvin ja siitä on iloa vielä kauan nastat poistettuna.

Rengas on kuitenkin pari tonnia painavassa autossa vähän raskastekoisen jötkäleen tuntuinen, siksi mietin onko tämä rengasuutuus ehkä taloudellisempi ajaa ja mukavampi vaiko onko seuraavaksi hankittava LT2:nen.

http://www.nokianrenkaat.fi/talviren...eliitta-8-suv/
Siinä on jotain aramid vahvennusta.

Huono puoli näissä uusissa renkaissa on kun pitäs ehkä samalla kasvattaa vannekokoa 17":seen jotta myös jatkossa saisi korkeita renkaita. Sillon tulis varmaan 265/70/17".
Vastaa lainaten