Viestiketju: Juhannus 2014 rojektia
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 18.06.2014, 06:29
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Kaitsu67 Näytä viesti
Jokos tää kelluu?
Paskat

Maanantaina hyvin levätyn Raision kisaviikonlopun jälkeen saatiin kehikot ensin vaateriin pihalle, mutta sadehan se sieltä taivaalta heti alko tuleen, niin tehtiin sitten kaverin konehalliin tilaa. Siellä sit uus petaaminen kehikoille ja suunnilleen ristimitta kohdalleen ja poikkipatikat saatiin pultattua kiinni kehikoihin. Perämoottorin takia yhditettiin kaks takimmaista patikkaa toisiinsa vielä, että voima jakaantuu tasaisemmin. Vanereita oli tullu halvalla kans joltain, mutta eihä niissä riittäny mitat ja neliöt, joten ei onnistunu maanantaina vanerien laitto. Tuolta näytti maanantai ehtoolla:


Eilen tiistaina oli luvassa uusien vanerien hakua ja niiden ruuvaaminen paikalleen ja sit piti vielä ryömiä alapuolella ja laitella kuitenkin vanerien saumakohtiin lisää patikkaa, kun levyt notku liikaa.



Sit ulkoreunaan tuli myös lauta, jottei ihan niin helpolla putoilis tavarat järveen lautan päältä.

Eilen alkoi myös korkkien sovittelu tynnyreihin, eli kierteet puhtaaks, hieman tiivisteliimaa ja sit vielä auton tubeless venttiilit kiinni tynnyreihin, niin voi tarvittaessa suhauttaa hieman painetta pyttyyn, ettei mee kyljet lommolle pytyistä. Myös pari tynnyriä tuli haettua lisää siltä varalta, että niitä tarvitaan ehkä





Mut vielä siin puuhastelua riittää ennen järveen työntämistä Kova into olis saada jo järvelle, niin pääsis katsoo mille korkeutta perämoottori sitten pitas laitella ja pöytä pitäis kasailla ja ja ja ja....kaikenlaista pientä ja isompaa hommaa siis vielä on luvassa ja kello käy Mut onneks intoa on ukoissa, kunhan vielä kotiväki ymmärtää nää hullutukset
Vastaa lainaten