Joo. Eipä tässä mitään uutta, mutta eetteriin silti:
ToJoHoJo on ihan OIKEASTI hyvä ja kestävä auto. Hieman iso, hieman painava ja hieman rohju, mutta kuitenkin varsin toimiva puketti. Tekniikka on kestävää ja yksinkertaista ku junan vessassa. 500TKm ei pitäis tuntua juurikaan missään. Edellämainitut ongelmakohdat pitävät hyvin paikkansa. Nelivaihteinen on legendaarisen kestävä lodju ja keppijakari on hyvin varma ja toimiva. Pahimmat ruostekohdat HoJoissa on korin takaosien lisäksi rungossa äänenvaimentimen vieressä, siinä vasemmassa aisassa ja vastaavasti oikealla puolen siinä kohtaa, jossa jarru- ja polttoineputket kulkevat. Lisäksi rungon takaosan kaaripalkki on usein mätä, unohtamatta varapyörän kiinnityspalkkia.
Etumurrosten vaihto ei ole temppu eikä mikään. Ainoastaan kääntöpään laakereiden kannet ja kääntövarsien nivelet voivat olla hieman kiinni, mutta aina ne on irronneet. Itse opettelin nivelen vaihdon Ylläksellä jängässä. Tästä edelleen kiitokset operaatioon ja koulutussessioon osallistuneille.
Muuta en nyt kehtaa kehua. Moitittavaakaan ei liiemmin tule, mutta kyllä 3+3 paku on mielestäni varsin hyvä sijoitus. Aina niistä on sitten eroon päässyt, jos on halunnut.
Kiitos ja Anteeksi
Eespäin ja vinssillä loput..