Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sisua45
Jos nyt osaat yhtään vaihteita käyttää, niin varmasti kovalla lootalla ainakin 5 litraa pienemmällä kulutuksella pääset. 
|
No sen 5L vois mukavuuden takia maksaakin kyllä mun ajomäärillä. Ei jaksais kokoajan roikkua kepissä kun auto vois sen tehdä ittekin

Jostain luin että automaatti jakelukäytössä säästää helposti polttoainetta, mutta se saattaa hyvinkin perustua vääriin ajotapoihin. Tosin en kyllä tiedä miten Volvossa käytetään väärin vaihteita, jos kiekkamittarin neula ei pysy pienellä vihreellä alueella, ei autokaan jaksa kulkea mihkään
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja p.jäppinen
Miten tuo volvon kulutus kuulostaa hivenen rajulta, meidän kaappi 914 mersu kuluttaa poka päällä 15-20l sadalla
|
Voi kun vaan kuulostaisi, mutta se myös tuntuu rajulta

Tuttuja FL6 kuskeja on tentattu ja alle 20 ei ole kukaan tunnustanut vielä pääsevänsä. Olen kanssa kuullut että mersut menee aika pienellä.
Ex työpaikan 14-224 Manni napsutti n.30 maantiellä kuormasta riippumatta ja kun taloon tuli uusi vastaava Manni, niin kulutus nousi pari litraa siitäkin!