Lainaus:
quote:Ajoneuvon muuttaminen ilman takaistuimia varustetuksi pakettiautoksi
Henkilöautoista pakettiautoiksi muutettavaksi soveltuvat yleensä vain farmari- tai monikäyttöautot, näitä vastaavat tila- tai maastohenkilöautot (ei kuitenkaan sedan, viistoperä, coupe tai avoauto). Käytännössä tällaisesta autosta pitää poistaa pysyvästi takaistuimet selkänojineen ja näiden kiinnitykseen tarkoitetut kiinnityspisteet. Erityistä suojaseinää pakettiauton ohjaamo-osaa vasten ei määräyksissä edellytetä. Sen asentaminen on kuitenkin suositeltavaa, koska se estää onnettomuustilanteissa tavaroiden liukumisen ohjaamoon.
Mites tos ei puhuta kattokorotuksesta mitää?
|
Katsoppas nyybi hyvä, kun tämä kattokorotus koskee ns. alennetun autoveron alaisia M1G-luokan maastohenkilöautoja, eli niitä autoja jotka ovat ensirekisteröity ennen 3.5.1993.
Tämän päivämäärän jälkeen, siis 3.5.1993 jälkeen ensirekisteröidyt autot saa muuttaa pakettiautoksi ilman kattokorotusta koska näistä on maksettu täysi autovero, eli nämä uudemmat henkilöpakut ovat ns. täyden autoveron pakuja.
Tämän vuoksi näissä uudemmissa ei tarvitse kattokorotusta, tätä aah, niin kaunista<img src=/smiley/puke.gif border=0 align=middle> ns. "kuitusen kuutiota".
Tämä kuutio on loistava osoitus 2:sta seikasta.
1. seikka on malliesimerkki siitä miten suomalaisia auton omistajia pidetään kyykyssä tekemällä tuollaisia typeriä sääntöjä joilla rajoitetaan mahdollisuuksia omistaa hyvä ja turvallinen auto(lue: ostohinnaltaan kallis ja ylläpitokustannuksiltaan ryöstökallis, kiitos virkamiesten ajattelutavan)
2. seikka on taasen tavallisen sukankuluttajan kekseliäisyys siitä, miten käyttökuluja saa alennettua vaikka tämä vaatisi ronskejakin toimenpiteita autolleen josta ensin on maksettu kova hinta ja jota on kallis ylläpitää.
Verokarhu kun tuppaa olemaan ahne olio.........
-- Wannabe OFF-roader --