Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RIPAX
Mullapa on -89 YN110 (alunperin,ei nykyään) jossa jarrullista 1500kg, sitte on -88 ln65 jossa jarrullista 3050kg. Miksi ????
|
Siksi kun jonnekin 90-luvun vaiheille saakka koukut piti ristiinkytkentäkatsastaa, jolloin samalla viitattiin kintaalla valmistajan sallimille massoille jostain syystä. Maksimiksi tuli nelivetoisessa muistaakseni 2 x omamassa. Sittemmin koukkuja ei ole tarvinnut/voinut ristiinkytkentäkatsastaa, jolloin valmistajan tai lain sallimat ovat olleet suurimmat sallitut pienemmän rajoittaessa. Nykyään laki ei rajoita muuta kuin jarruttoman massaa (puolet omastamassasta).
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja kallep
Ostin 1997vuoden neliveto taron rekisteriotteessa ei ole vetomassoja ollenkaan katsastuskonttorilla sanoivat että tarttis jonkun tyyppihyväksyntä lapun massoja varten. mistähän sen saisi? ja millasethan painot siihen saa
|
Kyllä ne tyyppitiedoista pitäis löytyä ilman eri papereita. Auton valmistajankilvestäkin voi katsoa yhdistelmämassan eli auton+jarrullisen kärryn massat yhteenlaskettuna.