Näytä yksittäinen viesti
  #4  
Vanha 12.04.2014, 20:21
Kaitsu67:n Avatar
Kaitsu67 Kaitsu67 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 08.07.04
Sijainti: Nurmijärvi, Finland.
Viestit: 5.395
Blog Entries: 5
Perusasetus

Pikku e


Teoriakokeeseen 8x10 sarja kysymystä liittyen perävaunuihin ja yhdistelmään.
Eli kaikkiaan 80 kysymystä, joista teoriakokeessa kysytään 10, saa olla kolme virhettä.

Jos on kärryjä/trailereita vedellyt niin osan kyllä päättelee helposti, mut on siellä jotain nippelitietoa mitä en itse tiennyt.
Mulla meni nollilla läpi. Ei kovin vaikee. Kannattaa ostaa netistä se harjoittelusarja, 5,90€ makso 10 päivää, itse kelasin niitä läpi parina päivänä ennen kirjallisia.

Ajokoe oli liikenteessä ajoa kuten normi inssi ja käsittelykokeessa kulmaperuutus ja vaunun irroitus/kytkeminen johon aikaa 15min. Katso tarkemmin se tosta Trafin linkistä mitä kaikkea siinä pitää huomioida.

Tuolta alkuun:

http://www.ajovarma.fi/ajokortit-ja-...ajokortti.aspx

http://www.indriving.com/pikku-e/

http://www.pikku-e.com/

Tuolta löytyy käsittely- ja ajokoeinfoa:
http://www.trafi.fi/filebank/a/13585...on_ajokoe_.pdf

169egeä maksoi, korttiin poliisille (51€) hakemus pitää täyttää ennen kirjallisia, kirjallisiin ja inssiin (118€). Kun kirjalliset on suoritettu voi varata inssin ajan heti.
Hyväksytyn suorituksen jälkeen saa ajoluvan heti mukaan (1kk) ja uusi kortti tulee postissa 2 viikon sisään.

Toi poliisilta haettava lupa oli muistaakseni voimassa 2 vuotta, eli ei tartte pitää kiirettä
__________________
----------------------------------------
If it works, tear it apart and find out why!
https://roverfriends.fi/palsta/


3 Amigos-never travel alone

Viimeksi muokannut Kaitsu67 : 13.04.2014 08:46