Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja f250
saako soodalla puhalleltua ruosteita pois että saisi maali valmista pintaa.
Onko kellään kokemusta miten lähtee soodalla ruoste ja lika auton pohjasta irti ja laitteistoksi tulisi varmaan halpahalleissa myytävät hiekkapuhallus laitteet.
|
Ensimmäinen vastaus on EI
Sooda on hyvä puhdistaja mutta ei välttämättä ruosteelle. Tuossa nyt mättää se, että hiekkapuhalluslaite ei ole myöskään paras laite soodalle.
Eli jos aiot soodalla autonpohjan puhaltaa niin tarviit vähintään 1,5 m3 ilmantuoton. Mieluummin 3-5m3. Lisäksi kuivattua ilmaa ei pelkästään puristettua. Sooda kun kerää ilmasta kosteutta ja tukkii ruutan muutoin.
Likahan sillä lähtee mutta ruoste on vähän niin ja näin. Riippuu ruosteesta. Pinta ruoste lähtee ihan kohtuullisesti. Hilseilevä lastu tuottaa tuskaa.
Halvin ja helpoin on omasta mielestäni tuohon vesihiekkapuhallus ja vaikka kuumalla vedellä ensin helposti pehmenevät jutut poi pohjasta. Toki voit soodalla kokeilla mutta veikkaampa että tuskaa tulee olemaan pienehköllä hiekkapuhaltimella.
EDIT: kirotusvihreitä vähennetty...