Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 15.03.2014, 17:38
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja helmapelti Näytä viesti
Polijin menee pohjaan kahdella sormella vaikka auto on ollut viikon käymättä.

Miten tuplalevyyn saa vedon kaikille pinnoille?
Siis olikohan 8 mm. minimivahvuus, millä nuo kytkinlevyn jouset sopii olemaan sopivasti limittäin, ja siis käytännössä vajaa puolet levyn poorista pois: siis yltää edelleenkin kytkinakselin pooreille molemmista levyistä yhteensä orkkismitaltaan.
ja tuo 8mm on nimenomaan tuon kytkinasetelman mukana pyörivä "vauhtipyörä", mihin molemmat levyt ottaa kiinni toiselta pinnaltaan.
Ja asetelman ja vauhtipyörän väliin n.15mm korokepalaa, hj-61:n kytkinkoppa vaan olisi käynyt ahtaaksi.

Toinen vaihtoehto tuon 2-levyisen kytkimen toteutukseen on tehdä alkuperäisen levyn keskustaan välilalikka, jonka päällä toinen levy "kelluu" samaan tapan kuin esim. levyt automaatin pakassa, silloin tuo välilevy voi olla ohuempi, mutta esim. 4mm välilevy lämpiää varmaan aika äkkiä luistatuksessa.
Vastaa lainaten