Viestiketju: Sisustan pesu
Näytä yksittäinen viesti
  #3  
Vanha 15.03.2014, 08:21
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.322
Perusasetus

Vanhan kansan kikat on kansssa aika hyviä: http://www.siivous.info/ruokasooda

Sivun linkin takaa paljastuu esim. seuraavaa: "Mattojen raikastus ruokasoodalla tehdään seuraavasti: Levitä kuiva, imuroitu/tuuletettu matto suoraksi lattialle. Ripottele ruokasoodaa maton päälle tasaisesti (ei isoa kerrosta); mikäli et ole kokeillut vinkkiä ennen, käytä aluksi hieman pienempi määrä ruokasoodaa. Anna ruokasoodan vaikuttaa 45-60 minuuttia ja imuroi matto puhtaaksi".

Vinkit on kodin siivoukseen mutta sama juttu menee tietty auton sisustan kanssa. Itse olen kokeillut ja hyvin toimii. Itse asiassa yhdistelmä ruokasoooda + etikka on pirun hyvä setti moneen paikkaan.

Ja loppuun niksipirkan vinkki

Sekoittakaa ruokasoodaa ja suolaa about suhteessa 1:1 ja tunkekaa sitä tukkeutuneeseen viemäriin niin paljon kun vaan saatte menemään. Ja sitten tavallista etikkaa perään silleen reilusti. Kuuluu ihmeellistä suhinaa ja vaahtoa tulee pirusti altaaseen, odotellaan minuutti pari. Sitten kuumaa vettä runsaasti hanasta viemäriin ja avot: viemäri toimii taas.
__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten