Kiitos infosta. Hyvin tuo 10x1000 sinne sitten meni kun otti kiristin kilkkeet irti ja väänti laturin moottoriin kiinni. Ei riittänyt, että kiertää ruuvin loppuun saakka. Kyllä se loppuun saakka yllättäen kuitenkin kiertyi.
No sitten kävi se perinteinen, että hihnat oli eri pituiset. Samalla pituusmitalla leimatut mutta eri valmistus sarjaa niin eihän ne tasaisesti kiristyneet. Kokeilin vaihtaakin uralta toiselle niin kyllä se sama hihna oli aina löysempi toista. Ennenkin on käynyt näin jos ei ole tismalleen samat kaikki koodit hihnoissa, vaikka pituus olisikin samaksi ilmoitettu niin pituuseroa ilmenee.
Kuinkas syvälle tuo hihna pitäisi mennä urassa tai kuinka ulos jäädä? Lähinnä ajatus kun motonet ilmoittaa 9mm leveydeksi ja 10mm muualla.
Tuossa kuvat paljonko 10mm uppoaa...
__________________
Käsittele kaikkia stressaavia tilanteita kuin koira. Jos et voi syödä sitä tai leikkiä sillä, kuse sen päälle ja kävele tiehesi.
|