Laitampa tämän nyt tänne kun näitä kusetustriidejä on foorumi täynnä. Tänään tuli tällänen sähköposti:
--
Jos olet joskus ottanut lainaa pikavippi.fi tai Everydayn sivuilta, niin huomio! Kaikille vanhoillekkin asiakkaille on tulossa 1.3 lähtien 49,90€ lasku kultajäseneksi siirymisestä, vaikka ei sellaista ole tietoisesti tilannutkaan. Vielä ehtii peruuttamaan kyseisen lisäominaisuuden Everydayn sivuilta tästä linkistä.
Itse sain laskun tänään, ja onneksi ehdin perua. Sanaa kiertämään!
--
Ihan normihuttuahan toi on, 'tästä linkistä' vie jonnei ihan muualle kun everydayhin (url:kin on naamioitu hyvin) eikä tollasta 50e hintasta jäseneksi siirtymistä voi edes olla. Eli ihan perushuttua, mutta lähettäjä aiheutti hilpeyttä.
Lähettäjän nimi oli Rami Dotke, ja osoite oli >> bj40lpr@'keemail.com' << (sotkin vähän osoitetta mutta kaikki varmaan tajuavat mistä oli kyse). En tota Rami Dotkeakaan vielä hämmästynyt mutta toi mailiosote vaikuttaa ihan siltä kun jonkun palstalaisen osoite olisi päätynyt spämmereiden reply-to -listoille. Mahtaa olla Ramilla inboxi täynnä kun/jos ihmiset mesoavat aiheesta.
Ja Rami Dotkellahan ei ole todennäköisesti yhtään mitään tekemistä ton kanssa eikä virustakaan koneella, noi spämmerithän vaan keräävät mailiosotteita ja laittavat ne lähettäjäkenttään jotta maili vaikuttaisi aidommalta.
|