Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Calmari
Kansa myös valitsi presidentin ?
Miten jos seuraavissa eduskuntavaaleissa Persut sais enemmistön tai muodostais joka tapauksessa hallituksen ja kannattajat ei tykkäis Niinistöstä ni oisko reilua syrjäyttää renkaita polttamalla ja riehumalla ?
|
Niin, ei ole Ukrainassa mennyt demokratia ihan kaikilta osin putkeen, mutta en tunne Janukovitsin ansioita omaan tilaansa. Joku asiahan nuo ihmiset tuonne kaduille sai ja vaikka julkisuudessa puhutaan jostain EU-sopimuksesta, niin ei taida koko totuus olla siinäkään?
Minulla ei ole venäläisiä saatikka ukrainalaisia eikä edes persujakaan vastaan mitään, lähinnä huolestuttaa ja harmittaa se, että asiat kärjistyvät näin äärimmilleen. Nykyisessä tilanteessa on vain harvoja voittajia, josko yhtään.
Luulenpa, että ainakin jotkut meistä lähtisivät renkaita polttamaan, jos koettu vääryys olisi riittävän suuri. Vaikka en kyllä hyväksy renkaiden polttamista, niille on parempaakin käyttöä