Minkä ihmeen takia niin monet on tunkemassa uretaanipuslia maastoautoihin? Paskempaa puslaratkaisua saa hakemalla hakea, ne kun on aikalailla jäykät/ kovat verrattuna kumisiin, ja tukivarsissa tahtoo kulua loppuun aika nopeasti, ja kaikenlisäksi ei edes alusta jousta yhtä hyvin niiden kanssa.. Näin ainakin niiden PU- puslien kanssa mitä on tullut pelleiltyä. Ei enää ikinä sitä paskaa minun maastoautoihin, paitsi ehkä panhard- tangon päihin..
Etsit netistä fiksuun hintaan ALKUPERÄISET kumipuslat, ja ajat niillä tyytyväisenä seuraavat useamman vuoden. Toki sitten flex jointit on aina metsäkäyttöä silmällä pitäen paremmat, mutta ei taida oikein olla niitä tarjolla tuohon WJ:n kolmiotukeen? Muutenkin olisi hyvä, että ainakin toisessa päässä on aina kumipusla, kummasti parantaa matkustusmukavuutta kun ei kaikki tärinät ja värinät tule renkaista koriin.
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.
Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.
Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
|