Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli
Mekaniikkamies kyselee lisää tyhmiä
Tuossa on sellainen Enston tekemä ohjauspaneli, jossa lukee ESLY 1. Eli tollanen:
Sitten on kauhea kasa sulakkeita ja tietty päävirtakytkin. Pitääkö toi Enston ESLY1-osa siis vaihtaa ? Vai onko tuon valkoisen pellin alla noita kontaktoreita ? Uskaltaako tuon pellin ottaa tuosta irti silloin kun päävirtakytkin on 0-asennossa ? Niin siis tuon Enston panelin noilla pikkuruisilla napeilla ohjataan lattialämmitysten ja vesivaraajan toimintaa.
|
Kysymyksiä pukkaa

, no onneksi löytyy vastauksiakin
ESLY1 ei sisällä noita hurisevia osia, siellä on elektroniikkaa ja pieniä releitä.
Pellin jos irrottaa, niin on sähköä tyrkyllä enemmän kuin tarpeen. Tuota kantta availee sähköalan ammattilaiset.
Tuosta ESLYstä löytyy se pieni kytkin, jolla saat testattua yöajan lämmitystä päivälläkin. Oisko se teksti tuossa pikkunappuloiden vieressä?
Mitään et saa rikki vaikka noita pikkuisia nippuloita käänteletkin ja palautat takaisin. Mutta käännä vain yhtä kerrallaan ja palauta alkuperäiseen asentoon ennenkuin kokeilet seuraavaa.
Edit: 3S1 on yö-päivävalinta.
Ja sitten vielä dokumentti:
http://products.ensto.com/documents/...07/esly1-3.pdf