Näytä yksittäinen viesti
  #2  
Vanha 01.03.2014, 07:42
Porvoon Hilma Porvoon Hilma ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 01.05.12
Sijainti: Sipoo
Viestit: 2.426
Smile

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Heguli Näytä viesti
Kysymytä palstan sähkömiehille

Kyseessä tavallinen vuonna 2000 valmistunut OKT, jossa 2-aikatariffi. Eli illalla kymmenen aikaan sähkötaulu (tai Fortumin verkko kaiketi ?) nappaa yösähkön päälle ja aamulla seitsemän aikaan se vastaavasti häviää käytöstä. Nomaalisti talon sähkötaulusta alkaa kuulumaan yösähkön kytkennän jälkeen sellainen vaimeahko hurina/surina, joka varmasti kuuluu asiaan. Mutta toisinaan sieltä kaapin kätköistä kuuluu koko yön melkoisen voimakas vastaava ääni. Joku sähkölaite sen äänen siellä tekee ja kysymys kuuluu, onko tuo voimakas ääni vaarallista ? Voiko sähkömies päiväsaikaan mitenkään selvittää, mikä äänen yöaikaan aiheuttaa ?
Ilmiön aiheuttaa kontaktori, jonka magneettikelapiiri jää hiukan auki eli rautaosat eivät mene täysin kiinni toisiinsa. Magneettipiiriin jää ilmaväli, joka voi johtua pölystä, roskista tms. Ja kun on ilmaväli, niin rautaosat surisevat koska ne pääsevät liikkumaan vaihtosähkön tahdissa. Esiintyy vain kun kontaktorissa on sähköt eli kun se on vetäneenä.

Ilmiö ei yleensä ole vaarallinen ja on poistettavissa kontaktorin imuroinnilla tai vaihtamalla tuo kontaktori. Voit kokeilla tuota päiväsaikaan kääntämällä keskuksessa olevaa "varaava lämmitys" kytkintä "päivä" tai "jatkuva" asentoon.

Jos tuo kauhiasti kiusaa, niin sähkömies paikalle uuden kontaktorin kanssa. Vanhojen imurointi ei aina auta. Kulut parisatkua.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat.