Olisko kuvista apua diagnoosiin. Alan vahvasti kallistua sille kannalle, että jostain syystä (luultavasti pumpusta johtuen) sylintereihin on päässyt liikaa polttoainetta. Pa on sitten huuhdellut sylinterien seinämät ja männät alkaneet leikata kiinni tuolta painepuolen reunalta. Meneeköhän ihan metsään?
Voisko pumpun ajoitus vaikuttaa asiaan? Laitoin vaan rattaiden merkit kohdakkain, kuten oli ollut ennen remonttiakin. En kuitenkaan ymmärtänyt tarkastaa varsinaista pumpun ajoitusta. Kone kuitenkin kävi nätisti. Nyt jälkeenpäin kun muistelee, niin ihmettelin kerran remontin jälkeen kauhasta puun oksia sahaillessani hajua tyhjäkäynnillä. Varsinaisesti kone ei kitenkaan savuttanut.
Hehkun hankin varmuuden vuoksi uuden. Syöttöpumppu on dieselpajalla huollossa. Siirtopumppu tarvii varmaan kanssa uusia varmuuden vuoksi. Uudet männät ja renkaat sekä sylintereille kevyt hoonaus. Tuleeko mitään muuta mieleen mitä kannattaisi uusia, ettei tarvitse purkaa moottoria kolmatta kertaa?
|