Morjens!
Selvitä ennen hankintaa millaisia karttoja laitteeseen on saatavilla. Ilmeisesti siis tulisi offikäyttöön ja tarve olisi tarkoille maastokartoille. Garminille on kaiketi saatavilla Suomesta topokarttoja mutta kannattaa varmistaa niiden laatu ja sopivuus omiin tarpeisiisi.
Hankin itse aikoinani Magellaniin "Sreets and destination" karttapaketin
mutta se ei ollut riittävän yksityiskohtainen maastossa liikkumiseen. Muuten ihan pätevä systeemi. Niinpä käytän nykyään PDA:ta tai vanhaa salkkua ja Ozia.
Itse kyllä kallistuisin jonkun kohtuuhintaisen PDA:n kannalle. Esim HP 2210 jossa on kaksi muistikorttipaikkaa, toiseen saa lisämuistia kartoille ja toiseen tökättyä esim. Pretecin GPS-antennin. (Jää Bluetooth vielä vapaaksi nettisurffailuun

) Tietysti vaatii vähän enemmän virittelyä ja asiaan paneutumista mutta lopputulos on monikäyttöisempi ja tuskinpa ainakaan paljoa kalliimpi.
HoPo
Edited by - Hopo on 19/10/2004 22:30:21