Näytä yksittäinen viesti
  #10  
Vanha 18.01.2014, 00:03
vmt:n Avatar
vmt vmt ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.12.09
Sijainti: Vantaa
Viestit: 1.877
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ford59 Näytä viesti
Juu, ei saa liian piukkaan laittaa ketjuja. Ketjun kuuluu "pyöriä" renkaan päällä pikkuhiljaa, ettei hierrä ajan kanssa kulumia/reikiä siihen. Muutamia traktorin renkaita tullut vastaan joissa ollut liian piukat ketjut, vähän kun rotta olisi lounastanut 20 cm:n välein. Jostain kuullut säännön että traktorin ketjun ja renkaan väliin kuuluu mahtua käsi nyrkissä, niin on sopivalla kireydellä. Kuorma-autossa ehkä puolikas nyrkki??
Tässä haeskelin, että millaisia ohjeita löytyy, niin tuossa ainakin kerrotaan, että traktorin ketjujen sivuketjun väliin pitäisi se nyrkki tosiaan mahtua:
http://www.youtube.com/watch?v=LYldqCux_E0

Enkä mä varmaan kovin väärin ole tehnyt, kun ketjuvalmistajan ohje aika samanlaisen tavan näköjään antaa ainakin näöltään saman tyyppisille ketjuille. Pitää vaan siis hiukan hioa/muistella tekniikkaa, kuten tuossa edellä vähän aattelinkin noiden eri tapojen vaikutuksista.
Vastaa lainaten