Purin tuossa öljykellon ja sain sen toimimaan. Mittari ei kuitenkaan toiminut, mutta kojetaulun alta löytyi paineelle valo. Roplatessa öljykelloa, huomasin sen oleman kytkin (siis päälle/pois) elikkäpäköön se ei toimi sen kojetaulussa oleman mittarin kanssa.
Onko jossain päin moottoria toinen öljynpaineanturi? Onko kenties alkuperäinen anturi otettu pois ja sen tilalle vaihdettu kytkin ja valo sille hyttiin?
Mittaristosta en löydä öljynpaineelle alkuperäistä varoitusvaloa lain, ainoastaan mittarin.
Kiekkapuntarin sielunelämä ei auennut yhtään. Kun tietäisi varmuudella edes sen paikan mistä käyntinopeus mitataan.
-amppa
P.S. Joku tuossa arveli vihreän releen oikean puolen ajovalon luona liittymän öljynpainemittariin. Saattaapi se liittyäkin. Sen kun näet otti pois, niin ainakin pensa- ja lämpömittari herkesi toimimasta.
|