Lainaus:
quote:
Lainaus:
quote:
Toyon (mato)kierukka vinssin hyötysyhde on sitten n.50%. kun laskette noita momentteja. Jos 100nm sisään niin ulos ei tulekkaan kuin 50nm, joka kerrotaan sillä 32 vai 42 välityksellä/tai millä tahansa.
Avopikuppi projekti oisi RoK!<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>
|
Jos hyötysuhde on n.50% niin oletko ajatellut mihin se toinenpuoli "katoaa" , sillä ei ole muuta mahdollisuutta kuin muuttua kitkahäviön vuoksi lämmöksi.Tehohan ei katoa mihinkään vaan jakautuu ulos saatuun tehoon ja kitkan aiheutamaan "hävikkiin" joka ilmenee lämpönä.
Siis toyon vinssi muuttaa puolet tehosta lämmöksi(kö)? Esim. 200kw:n v8 pyörittää vinssiä joka muuttaa puolet tehosta sisäisen kitkan vuoksi lämmöksi = n.100kw=100000wattia lämmitystehoa??????<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
JEEP OR H2
JEEP, because i`m poor
|
Hmmm... Näin yhtäkkiä ajateltuna. Jos 200 kw v8:lla (vastaako toi scanian 580 heppaista <img src=/smiley/blahblah.gif border=0 align=middle>) pyörittää ulosottoa johon on kytketty vinssi, niin eihän se tarkoita että moottorista tulee silloin tehoa pihalle se 200 kw. Se 200 kw:han on maksimi teho mitä moottorista saadaan ulos täydellä kuormituksella. Eli jos vinssi menee jumiin ja kuvitellaan että mikään ei mee rikki (eli moottori sammuu) niin sen pienenpienen hetken lämmitystehoa _periaatteessa_ tulis toi 100 kw. Käytännöshän ei tulis mitään koska mikään ei enää liiku. Korjatkaa jos oon väärässä, emmä ny mikään insinööri kumminkaan oo.
-Pajerolla metsään ja Zetorilla pois-