Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Finderi
Ite oon aikkaripuolella raksaopena, myös nuorisopuoli tuttua. Siellä jos missä on pulaa just kädentaidoilta hyvistä ja työsuoriteet hallitsevista kavereista. Ne lehtorit monestikaan juuri mitään osaa, jos joskus ovatkin osanneet niin jutut voi olla 20 vuotta vanhoja.
Elikkäs AMK räätälöitynä jos sulla on jo joku ammatillinen tutkinto takana, sen jälkeen yksi (1) vuosi pedagogisia niin oot täys ope, peruspalkka about 2400...2700 plus lisät eli 3000...3500 egee jos ylitunnit normaalit. Aikkarin taulukot huitelee 3800...4200,-/kk jonka voi tarkistaa virkaehtosopimuskirjasta. Täysi pätevyys vaatii noin puolen vuoden monimuoto-opiskeluna näyttömestaritutkinnon.
Jos tosiaan opejuttu ei kiinnosta niin kokeile erikoisammattimiehen pestiä samaan ympäristöön, eli ei vastuuta hallintoskeidasta, poissaolojen valvonnasta yms. vaan saat näyttää kädestä pitäen jammuille miten metallihomma kulkee. On oikeeta käytännön työtä halliympäristössä ja joskus työmailla, huolehdit kamojen kunnosta ja hankinnoista sekä monesta muustakin mielekkäästä jutusta jossa oot jo täysi ammattilainen.
|
Hienoja ideoita tullut jo täyslaidallinen, vaikka tuolla alussa joku olikin hieman varauksellinen.. pitää kaikki pitää mielessä. Tänään sain yhteyden sinne vakuutusfirmaan ja kysyin et eikö todellakaan ole apuja siihen valintaan.. sieltä tuumasivat että tottakai on, eikö kukaan ole ehdottanut tämmöistä.. passittavat tämmöiseen firmaan kuin polianna.. en ole itse siitä ikinä kuullut mutta ilmeisesti juurikin uran räätälöinti firma.. tuo erikoisammattimiehen ala alkaa kuulostamaan hyvältä omaan korvaan, työkkärin psykologi kans tuumas et opettaja pitäisi minusta tulla..