Viestiketju: 4x4 Magazine 4/04
Näytä yksittäinen viesti
  #74  
Vanha 26.09.2004, 19:29
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Lainaus:
quote:
Gti-lehden tapauksessa ei kyllä määrä korvaa laatua. Ne muka-hauskat ja "gti-asentaa - eli maksaa kun toiset asentaa bolt-on osia"-artikkelit on kyllä aika turhia. Ja 4x4-magazinea on huono verrata noihin isompii lehtiin, kuitenkin tuninki-lippis miehiä on runsaasti ja taustatukena vielä vanha ja suuri v8. Ennemminkin vertaisin autosound ja spinneri lehtiin, ovat pienempiä... Kyllä niille 4x4-magazinen sivuillekin mahtuis enemmänkin tekstiä..
-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet
Juu ja ei, miten sen nyt ottaa. Toki GTI-lehdestä on ollut helppo tehdä isompi koska taustalla on, kuten mainitsit V8-magazine. Vissiin V8:ssa hoksattu että jenkeillä on omat harrastajansa ja kun kaikilla ei ole joko -varaa hankkia/ylläpitää jenkkiä, - halua omistaa jenkkiä, -muu syy, mikä?, niin tarjousta on ilmeisesti laajennettu perustamalla GTi-magazine.

Totta on että osa lehden juttuja on pelkkää "pulttaa kiinni ja kehu" tasoa, mutta joukkoon lipsahtaa välillä(liian vähän) helmiä, eli niitä autoja joissa on tekoon käytetty aikaa, harkintaa ja järkeä jolloin toteutus ja sen taso tekee autosta uniikkikappaleen joka ansaitee tunnustuksen yli merkki -ja harrasterajojen. Ainakin mitä itse olen lueskellut niitä "helmi-juttuja" niin hattua on nostettava kun pidetään mielessä mistä on lähdetty ja mihin on päädytty, on nimittäin pidettävä mielessä että usein auto on samalla näyttelyesine jonka pitää miellyttää suurta yleisöä ja huonolla ei parane yrittää.


Harrastuksilla on eroja, offimosterilla ei kerätä katuhyväksyntää lippipäiltä kun ei ole 20" vanteita joihin on läimitty "niinisotpyörätjottaeikellään", saati ole 10kW:n vahvaripatteria ja siihen sopivaa kuulontuhoamissubbaria lisättynä 6 dvd soittimella ja pleikkarilla, erikoismaalauksella ja muilla tarpeellisuuksilla. Sama toisinpäin, tosituuninki autolla ei katukanttarin yli ilman pelkoa että 1/4 alustasta raapiutuisi piloille, toisin kuin offiautolla ei pikku nypyt tunnu missään.
Kuka mistäkin tykkää, näinhän se on aina ollut ja taitaa olla tulemaan.

Lainaus:
quote:Hyvä lehti muuten mutta liian vähän luettavaa verrattuna gti-lehteen.Gti maksaa aika lähelle saman verran ja siinä on sivuja aika paljon enemmän...elikkäs lisää juttuja niin hyvä tulee!

Note! This message was posted anonymously!
Jahka lehti saa lisää voimaa alleen, olet oikeassa arvon anonyymi. Malttia ja hyvää tuloo kun nyt jo kysyntää tuntuu olevan jopa tuuninkipuolella saakka<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
No joo, tää nyt oli tällänen kommentti.........

-- Wannabe OFF-roader --
Vastaa lainaten