Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Taisto
Minne kannattaa mennä jos haluaisi varaosia esim. mittojen mukaan?..Monessa paikassa halutaan tietää vain auton merkki/malli
|
Vaikka ite olenkin aikalailla sellanen 'jos sellasta on olemassa ni mä löydän sen' -varaosamyyjä, niin noi erikoiskeissit on kyllä monesti aika toivottomia.
Ennen oli jarruosaluettelot missä oli just vaikka sylinterien(/kumien) mitat joita pläräämällä joskus onnisti, mutta nyt kun luettelot on netissä niin autovaraosatukkurien luetteloilla on aivan toivotonta etsiä jotain tollaista. Kenelläkään ei riitä aika siihen että valitsee sinne yksitellen jokaisen olemassa olevan automallin ja käy katsomassa minkä kokoista jarrupalikkaa siellä on.
Mallin kanssa osan ettiminenkin on kuin etsisi neulaa heinäsuovasta jos on hyvin varustettu varaosakauppa, sitä tavaraa on meinaan aika paljon. Muistan eräänkin tapauksen kun pari ukkoa tuli kahden vaijerin kanssa jotka olivat ehkä petterin akselista, ja halusivat sitten että etin jonkun suht samanlaisen. Vein ukot sitten suoraan varastoon ja esittelin noin 20 metriä pitkän vaijerihyllymme missä roikkui vaijereita muovipusseissa ihan niin paljon kun siihen vaan saatiin menemään ja sanoin että valitkaa siitä. Ymmärsivät hyvin nopeasti miksen voinut etsiä heille mallin mukaan samanlaista.
Ennenmuinoinhan oli tietysti niitä varaosakauppoja jotka näyttivät siltä kuin olisi pommi räjähtänyt sisällä mutta silti se vanha jarru vaan löytää sieltä silmämääräisesti petterin käsijarruvajerin, mutta sellaista ei vaan ole enää.
Tämän päivän varaosamyyjä sen sijaan näkee koneeltaan onko asiakkaan autossa 60, 90 vai 120 ampeerin laturi tai mitkä niistä kolmesta jarrupalavaihtoehdosta on oikeat, siihen se vanha jarru siellä puutönössään 20 vuotta sitten ei pystynyt. Ja ainakin mulle noi on koko uran aikana olleet sellaisia montakertaapäivässä -juttuja, petterin käsijarruvaijeri tai sylinterin kumi mitoilla on sen verran harvinaista 'herkkua' että on ihan ymmärrettävää ettei sellaisten myymiseen enää tarjota välineitä.
Mulla on jo vuosia ollut ideana kirjoittaa aiheesta 'näin asioit varaosakaupassa ja siksi sinulta kysytään mitä kysytään' mutta ei ole vielä motivaatio riittänyt, se on sen verran mittava projekti ,-)