Näytä yksittäinen viesti
  #5  
Vanha 23.10.2013, 17:09
bluevan:n Avatar
bluevan bluevan ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 31.03.08
Sijainti: Rauma
Viestit: 4.234
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja TARO59 Näytä viesti
Huomasin kun liikutin hiluxin että vaikka napalukot olivat auki asennossa niin vetonivel akseleineen pyörii.
Mistä moinen johtuu että niin tekee ja mitä siihen on tehtävissä?
Alat olla melkonen Trolli

Ja piti oikein kokeilla kauanko kestää etsiä jotain mistä homman aloittaisi niin meni ihan hiukan yli kaks minuuttia kun löytyi allaoleva teksti.

Jos autoon on joku tehnyt korjauksia , ja laittanut napalukkoon liikaa/ kylmässä jäykistyvää vaseliinia- muuta ei tarvitse olla "vialla". Tarkista rauhassa vaikka ajamalla vähänmatkaa lukot auki, että onko irronneet.
Js ei, niin sisäpuolelta kytkentärenkaan jousi on irti tai poikki - toden-näköisemmin.
Toki täydellinen rasvan puute voi olla myös, jolloinka osat on ruosteessa ja kiinni toisissaan, aika harvinaista kylläkin.
Ulkopuolelta jos väkisin vääntää, niin no- hajalle sen saa jos vääntää "yli" niin tuo em jousi saa siipeensä tai irtoaa , tosin ei tunnu oikein sekään että oisi kuitenkaan? Ja ei sen pitäs mennä kuin todella väkisin murjomalla.
Ei pahavika, napalukko on oikeastaan yksinkertainen laite, kun huomaa juurikin sen kytkentärattaan jousen oikean alkupään paikan, ja kuin ne osat siellä on oikein .
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O

Viimeksi muokannut bluevan : 23.10.2013 17:26
Vastaa lainaten