Viestiketju: Lumilinkoa hankkimassa
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 20.10.2013, 10:01
Arpe:n Avatar
Arpe Arpe ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 16.12.05
Sijainti: Lappeenranta. Finland.
Viestit: 1.116
Perusasetus

Vaikka tuota Ala-talkkarin linkoa tuolla alussa moitittiin,ni mie oon ollu tyytyvainen nyt parin talven kokemuksella.
Malli on sellanen tasaperäinen,ei V-mallinen ja kaksvaiheisella syötöllä. Eli ruuvi kerää lumen keskelle,josta syöttää heittosiivelle. Yhdellä ympäripyörivällä heittotorvella,eli lumen saa lingottua jopa suoraan traktorin takalasiin jos rajoittimet on väärin asetettu.
Plussaa myos ympärikääntömahdollisuus,eli kolmipistepukki on tuppikiinnityksellä lingossa ja sopii myös lingon takapuolelle.Pystyy linkoamaan peruuttamalla lingon "suu" edellä. Tosi hyvä ominaisuus jos aukoo lopputalvesta kelkalla tallottua metsäautotietä.
Murtopultti suojelee linkoa jos imaisee kiven yms.. helppo ja nopea vaihtaa,mut parhaimmillaan oon vaihtanu 4 pulttia päivässä.Kaikki tosin syystä.
Miinusta hinta ja se että puree tasaperäisenä V-mallista helpommin maahan,varsinkin jos maa ei oo kunnolla jäässä. Voi tosin säätää jalasten varaan,mut jalasten säätö ei oo nopeeta. Säätösysteemi on huono.
__________________
Montenegro offroad club #88
Montenegro racing 16
www.montenegrooffroad.com
6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX
Vastaa lainaten