Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Danlig
Jostai sielt espoosta kuljin vähä joka suuntaa hesaa useisiin eri kellon aikoihin ja myös jostaki ählämi lähiöstä hesan keskustaa. Pörräsin joo. Ei ollu aikatauluja. Ei tainnu ikinä lähtä aikases linkku tahi ratikka tai juna. Näin "maalaisjuntin" silmin ei ollu moitittavaa.
|
Eli et yrittänyt vaikka käydä sujuvasti töissä ongelma aikoina. Ja ei varmasti moitittavaa jos omalla pläänillä se aamuin illoin jos edes silloin kulkee bussi. Ymmärrän hyvin. Mutta ruuhka-aikaan useamman sadan tuhannen matkan sujuva liikennöinti utopiaa.
Ongelma tässäkin yksityisautoilun verotus tapauksessa se että sitä kiihkeimmin kannattavia se ei koske. Ei city piipertäjiä eikä korkea tuloisia. Mutta koomisesti tämä kaikki naamioidaan ympäristö, saaste ym. skeidaksi. Saako valtio enemmän verotuloja rokottamalla syöppöjä kuin taloudellisia menopelejä polttoaineveroissa? Ensin saatiin (vai saatiinko?) autot verottamalla taloudellisempaan suuntaan, ja nyt verotus siltä rintamalta kuihtumassa, niin pitääpä ruveta verottamaan kilommetreistäkin sen poltetun aineen ja Co:n lisäksi, sekin verotusmuoto kun nyt meni laskusuuntaan. Eli jos tämä uusi vähentäisi autoilua niin mitäs sitten verotetaan, vai nostetaanko sitä vain?