Näytä yksittäinen viesti
  #361  
Vanha 15.10.2013, 13:57
Jare:n Avatar
Jare Jare ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 10.01.03
Sijainti: Loppi, Finland.
Viestit: 8.488
Perusasetus

Jaahas, jotain oon taas saanu tehtyä, mutta kyllä vielä on paljon kaikenlaista. Nyt vaan alkaa toi pirun 4x4 driftailu oleen niin lähellä, että pitää alkaa karsiin osaa hommista pois listalta. Toinen on myös toi kotiväki.....ovat selvästi alkaneet karsimaan pajalle menemistä ja melko usein huomauttelua tulee kotona kesken/rikki olevista jutuista. Ja tottahan ne on.

Perkeleen talven paskiainenki tunkee kokoajan päälle.....pitäs meinaa ehtiä aika montaa ulkohommaakin tekeen ennen sitä perkeleen lunta


No mutta juu ja rojekti "päiväkirjaa" + kuvia.

Vetarien vaihtoahan sitä on nyt puuhattu ja kiusana oli se ahdistava laakeri spindlen sisällä. Vaiva korjaantui, kun laitto uuden laakerin ja nyt jälkikäteen kun laakerin romuja (hajos irroittaessa) katsellessa faija totes, että kyllä hyvin todennäköistä on, että kyseessä millikoko laakeri, joka on vaan laitettu sopimaan kuluneen vakio vetarin kanssa.


Pyöränlaakerien muttereille innostuin kans tekee työkalun.
-Eli pätkä putkea, joka sitte yhdes kohtaa osottautu liian pieneks mahtuakseen akselin päälle, niinpä palasin tässäki hommassa taas hieman takaspäin ja etsin isompaa putkee.
-Vanha 1/2" nivelen osa, pyöree rautalappu ja sit "hampaat", joita ei kyl vielä kuvassa ole.


Piti hieman harjoitella sorvailuakin siinä samalla....aikaahan oli


Sitte hampaat mutterin kolosiin ja putken päälle ja klemmarilla nippuun, jotta pysyy paikoillaan ja hitsaileen.


Ja valmis, ei niin kaunis, mutta se jopa toimii



Apparin puolella oli tuo napalukkokin hiukkasen jo kärsiny


Ja oli vetarin ulkopääkin alkanu jo kiertyyn, joten aika hyvään aikaan tuli kepit vaihdettua vahvempiin. Saas nähdä koska ne hajoo, vai hajooko??



Ja viimoseks vielä napalukot kuubaan ja tilalle solidin komiat laipat
Vastaa lainaten