Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja AlluK
Ei helevetti, jos tuon kokoisesta maalista ampuu tuolta matkalta ohitte niin pyssy ja luvat pois 
|
Kyllä sitä vaan jotenkin tuolla metsässä tapahtuu tuollaisia kummallisuuksia. Tuokin mies on ampunut monta hirveä, ettei mikään uusi asia ole. Ja aina osallistuu seuran hirviammuntaharjoituksiin. Ei mikään mestariampuja, mutta sellaisia keskivertotuloksia.
Nyt oli käynyt niin, että hirvi tuli kohti ja ei siihen alkanut ampua ja odotteli, että kylki on näkyvissä. Sitten ei ollutkaan kuulemma näkynyt kuin mustaa kiikarissa ja uudestaan oli pitänyt sihdata ja miten lie mennyt sitten ohi niin läheltä.
Varmaan ainakin liian suuri suurennus kiikarissa. Sitä ei nyt tullut kysyttyä, mikä oli, kun piti selvitellä sen hirven vointia ja liikkeitä.
Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja jubet
On niitä jotka on ampunut ohi ja niitä jotka tulee ampumaan ohi. Jos et itse ole ohi ampunut niin et ole tarpeeksi ampunut. Eikä homma aina katso matkaa. Itselläänkin pummi lähi etäisyydeltä. Tiesin sillä sekunnilla kun puristi et ohi menee.
VMT minkä sukujen koira? Laita vaik yv jos viitit.
Mustien kans tulee itse pelattua.
Nuorella oli kans Lauantaina hyvä haukku mut kun ei onnistu niin ei. Itse näin varmaan 10 kertaa mut kun ei pysty ampunut niin ei. Koiraa välissä ja puski. Perseelle ois voinut ampua mut ei niin polttava kiire.
|
Näin se on, että kaikille sattuu joskus hutejakin, enemmin tai myöhemmin. Vaikka vaan hyvistä paikoista ampuisikin, niin jossain vaiheessa silti melkoisen todennäköistä. Itse ammuin viimeksi eilen ohi... Se tosin oli haavakkohirvi (ei minun haavoittama) ja oli ammuttava, kun tilaisuus vaan tuli. Pää vaan puiden seasta näkyi ja siihen en osunut. Tosin n. 2 sek päästä seuraava lähettämäni 400 gr .416 Swift A-Frame tapasi hirven kyljen ja keikautti sen niille sijoilleen.
Laittelin koirista yyveetä.