Viestiketju: Hilux vollottaa
Näytä yksittäinen viesti
  #7  
Vanha 06.10.2013, 09:15
Arpe:n Avatar
Arpe Arpe ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 16.12.05
Sijainti: Lappeenranta. Finland.
Viestit: 1.114
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ambula Näytä viesti
Millanen homma tota perää on lähtee laakeroimaan?
Vetarit pois,kardaani irti,perämurikan kehämutterit irti ja perämurikka ulos ni pääset tutkailemaan tarkemmin.
Laakerien vaihto ei sinällään ole mitään rakettitiedettä,mut hammaskosketuksen,hammasvälyksen ja laakerien kiristys sopivaks vaatii hieman perehtymistä. Jos löydät jonkun joka on noita useammin tehny nopeuttaa ja helpottaa hommaa varmasti.
Mut lyhykäisyydessään näin: Pinjonin laakerit tarvii rymppiholkkia vasten kiristetyn esijännityksen laakereihin,koska pinjoniakseli ajonaikana lämmetessään pitenee = laakerivälys suurenee.
Perän poskilaakereissa on taas päinvastainen periaate. Jos kiristät poskilaakerit asennusvaiheessa liian kireälle,ni tasauspyörästökotelon lämmetessä laakerit kiristyy entisestään ja tuho on taas tuloillaan.
Haynesin tai Alfamerin korjauskirjoista löytyy aika seikkaperäiset ohjeet noihin laakerointihommiin. Varmana jostain netin syövereistä myös jos lontoon murre on hallussa.
__________________
Montenegro offroad club #88
Montenegro racing 16
www.montenegrooffroad.com
6 x 4x4: 2 x LJ + SJ + BJ + RAV4 + HILUX
Vastaa lainaten